O nama

Na inicijativu  pcelara  iz Tuzle, Zivinica i Srebrenika osnovan  je Savez pcelara Tuzlanskog kantona1998 godine.  Tada je u Savez  brojao oko 500 pcelara i oko 3000 kosnica. Danas  Savez  pcelara broji   13 clanica tj. iz svake opcine po jedno udruzenje. Broj pcelara je porastao na 1000 a broj kosnica se popeo na cca 30ooo kom. Savez pcelara se bavi problematikom uzgoja pcela i prikupljanjem  pcelinjih proizvoda kao i edukacijom pcelara.Poseba akcenat je na edukaciji pcelara pocetnika.Savez pcelara Tuzlanskog kantona je organizovao prvi poslijeratni sajam pcelarstva i pcelinjih proizvoda u BiH pod nazivom MEDENA TUZLA , 2000 te godine.Od  tada je sajam postao tradicionalan i  odrzava se svake godine. U medjuvremenu je postao i medjunarodni.  Na sajmu 2017 godine imali smo i  ocjenjivanje kvaliteta meda.  Ocjenjivala se hemijska kao i senzorska tj. organolepticka analiza.  Ocjenjivanje se radilo na tehnoloskom fakultetu u Tuzli cime ja u projetat ukljucena i akademska zajednica.Na ocjenjivanje kvaliteta meda je pristiglo 120 uzoraka iz  15 zemalja Evrope i jedan uzorak iz SAD a.Obavezno se u toku sajma odrzi i predavanje na temu pcelarstva i pcelinjih proizvoda.Cilj sajma je upoznavanje pcelara i gradjana sa vrstama i kvalitetom medova koji se konzumiraju, kao i edukacija pcelara jer  imamo veoma mali broj profesionalnih pcelara. Razlog tome je sto ne postoji Zakon o pcelarstvu . U poslednje vrijeme seoko toga vode velike aktivnosti.  Sada smo na putu da dobijemo Pravilnik o pcelarstvu i pcelinjim proizvodima u F BiH. Uspjeli smo se izboriti da se pcelarstvo svrsta u stare zanate  cime je vec omoguceno da se pocnu  profesionalno baviti tim poslom.